Press Release

TMC Announces 87 Finalists in TMCSuperTech Heavy Duty Track

Raleigh, North Carolina -- Today, American Trucking Associations’ Technology & Maintenance Council announced the 87 TMCSuperTech competitors advancing to the Day 2 Heavy-Duty Track Hands-On Skills Challenge.  The competition launched this morning at the Raleigh Convention Center.

The winners of the Sunday stations are:

HD1: Written Test

Jeff Schlecht, Omaha Truck Center, Inc.

HD2: RP Manual

Philip Barlow, FedEx Freight

HD3: Wiring Diagrams

Charles Gleason, United Parcel Service, Inc.

HD4: Safety & Environmental

Philip Barlow, FedEx Freight

HD5: Lubricants & Fuels

Richard Davis, NationaLease

HD6: Coolants & DEF

James Prajzner, United Parcel Service, Inc.

HD7: Aftertreatment #1

Josh Wilson, Penn Power Group

HD9: Fasteners

Christopher Tate, Mohawk Truck Inc.

HD10: Precision Measuring

Kyle Ballard, Clarke Power Services, Inc.

HD11: Service Information

Jeff Schlecht, Omaha Truck Center, Inc.

HD12: CSA Compliance

Kelby Bentley, FedEx Freight

HD13: Cybersecurity

Christopher Tate, Mohawk Truck Inc.

 

The 87 heavy-duty track finalists advancing to Day 2, listed by contestant number, are:

NO

FIRST

LAST

COMPANY_NAME

STATE CHAMP

1

Christopher

Tate

Mohawk Truck Inc.

NY State Champion

2

Randy

Qualls

Wal-Mart Transportation, LLC

 

3

Steve

Willis

FedEx Freight

 

4

Rudolph

Laguna

H-E-B Grocery Co.

 

5

Patrick

McGinley

McKee Foods Transportation, LLC

 

6

Robert

Gonzalez

Ryder System, Inc.

FL State Champion

8

Michael

Gavrielides

TravelCenters of America

 

9

Donald

Allison

Wal-Mart Transportation, LLC

MO State Champion

10

Bradford

Calfee

Wal-Mart Transportation, LLC

TN State Champion

11

Joseph

Anderson

TravelCenters of America

GA State Champion

12

Brian

Peters

NationaLease

 

13

Jeff

Schlecht

Omaha Truck Center, Inc.

 

14

Doug

Nickles

FedEx Freight

 

16

William

Zwisle

Excel Truck Group

 

17

Curtis

Madsen

Mergenthaler Transfer & Storage

MT State Champion

18

Matthew

Sloan

FedEx Freight

 

19

Larry

Coatney

FedEx Freight

AR State Champion

20

Kyle

Ballard

Clarke Power Services, Inc.

NC State Champion

21

Toby

De Voy

TravelCenters of America

 

22

Terry

White

TravelCenters of America

 

23

Erick

Lincoln

Rush Enterprises, Inc.

NM State Champion

24

Ben

Siron

Excel Truck Group

 

25

Adam

Martin

W. W. Williams

 

26

Philip

Barlow

FedEx Freight

 

27

Kelby

Bentley

FedEx Freight

 

28

Jamie

Smith

FedEx Freight

 

29

James

Prajzner

United Parcel Service, Inc.

MI State Champion

30

John

Kidd

TravelCenters of America

MD State Champion

31

Jason

Lott

TravelCenters of America

CO State Champion

32

Tommy

Crenshaw

McKee Foods Transportation, LLC

 

33

Matt

Weiman

Weiman Diesel Repair

IL State Champion

34

Jose'

Feliciano

Dickinson Fleet Services

 

35

Corey

Tegeler

Old Dominion Freight Line, Inc.

 

36

Jared

Rowley

Penn Power Group

 

37

Alexander

Schmidt

TEC Equipment Inc

OR State Champion

38

Josh

Keiser

Clarke Power Services, Inc.

 

39

Jason

Vanderhoof

Old Dominion Freight Line, Inc.

 

40

Aaron

Cummins

Old Dominion Freight Line, Inc.

 

41

Jacob

Gernetzke

Wal-Mart Transportation, LLC

WI State Champion

42

Richard

Davis

NationaLease

 

43

John

Rivera

Ryder System, Inc.

 

44

Matthew

Wiley

United Parcel Service, Inc.

 

45

Charles

Gleason

United Parcel Service, Inc.

 

46

Dominick

Bates

Western Express, Inc.

 

47

Jeremiah

Johnson

Freightliner Trucks

ME State Champion

48

Patrick

Barone

Clarke Power Services, Inc.

 

49

Michael

Krause

Clarke Power Services, Inc.

 

50

Jeremy

Piepmeier

Dickinson Fleet Services

 

51

Garrett

Bankston

Clarke Power Services, Inc.

 

52

Brian

Judy

RT&T Repair

 

53

Josh

Wilson

Penn Power Group

 

54

Alex

Manroe

Penn Power Group

 

55

James

Hawkins

TravelCenters of America

 

56

Shane

Riffe

Ruan

 

57

Marc

Place

FedEx Freight

 

58

Chris

Czerwinski

FedEx Freight

 

59

Bobby

Key

Best Specialized

 

60

Bryan

Delgado

PepsiCo, Inc.

 

61

Andrew

Brown

Truck Center Companies

 

62

Daniel

Wager

PepsiCo, Inc.

 

63

Michael

Sandmeier

First Vehicle Services

 

64

Nathan

Vanderburg

PepsiCo, Inc.

 

65

Justin

Caruso

United Parcel Service, Inc.

 

67

Sam

Hawkins

NationaLease

 

68

James

Otto

Penn Power Group

 

70

David

Dearstyne

FedEx Freight

 

71

Matthew

Williamson

FedEx Freight

 

72

James

Wheetley

Ruan

 

73

Dustin

Mosley

W. W. Williams

 

74

Daniel

Connolly

W. W. Williams

 

75

Anthony

DeGroot

Bison Transport Inc.

 

76

Michael

Solvey

TravelCenters of America

OH State Champion

77

Mitchell

Engelkes

Ruan Transport

 

78

Neal

Cline

Excel Truck Group

 

79

Travis

McCool

RDO Truck Center

NE State Champion

80

Michael

Grimm

Frito Lay Inc.

 

81

Timothy

Crispin

Harrison Truck Centers

IA State Champion

82

James

Benedict

The Service Company

 

83

Andrew

Pate

Clean Harbors

 

84

Billy Joe

Dyck

Clean Harbors

 

85

Daniel

Miller

Clean Harbors

 

87

John

Protzman

Rumpke Consolidated Companies

 

88

Jason

Felix

Rumpke Consolidated Companies

 

90

Justin

Williams

Amerit Fleet Solutions

 

91

Larry

Parks

Amerit Fleet Solutions

 

93

Joshua

Shoaf

National Fleet Management

 

95

Joshua

Dills

National Fleet Management